Neden Türkiye'de Eğitim ? | ABC Future
Sayfa

Neden Türkiye'de Eğitim ?

  • 31/05/2021 11:06

Genel Bakış

Türkiye, artan üniversite, araştırma merkezi, akademisyen sayısı ve uluslararasılaşma boyutları ile birlikte yükseköğrenim alanında bir değişimden geçmektedir. Son 10 yılda, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı %75 oranında artmıştır ve güncel rakamlara göre 224 bin uluslararası öğrenci ile Türkiye dünyadaki en çok uluslararası öğrenci ağırlayan ülkeler arasına girmiş ve 2023 yılına kadar 300 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir.

Türkiye’de yükseköğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora programları, fakülteler, enstitüler, meslek yüksekokulları ve konservatuarları kapsayan vakıf ve devlet üniversitelerinden oluşmaktadır. Türkiye’de 206 üniversite olup bunların 129 u devlet ve 77 si vakıf üniversitesidir.  2018 yılı verilerine göre eğitim gören öğrenci sayısı yaklaşık 7.5 milyondur, bunun 150 bini ise yaklaşık 195 ülkeden uluslararası öğrencidir.

Bologna Süreci'nin bir parçası olarak 2001'den beri Türk üniversitelerinde uygulanan Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi (AKTS/ECTS: European Credit Transfer System) sayesinde tüm öğrenciler diğer ülkelerde eğitimlerine devam edebilmekte ve diplomalarını diğer ülkeler tarafından kabul ettirebilmektedir.

Ayrıca Modern eğitim olanaklarına sahip Türk üniversitelerinde eğitim dili Türkçe ve İngilizce olarak verilmektedir. Çoğu Türk üniversitesinin eğitim dili Türkçe olsa da tamamı İngilizce eğitim veren üniversiteler de mevcuttur.

 

TÜRKİYE’DE EĞİTİM SİZE DİPLOMADAN ÇOK FAZLA ŞEYLER KAZANDIRACAK.

 

1- Yüksek Standartta Eğitim

Türk yükseköğretim sistemi, son yıllarda büyük ölçüde gelişmiştir. Uluslararası öğrencilere zengin seçenek alanı sunan Türk Üniversitelerindeki eğitim ve öğretim kadrosunun kalitesi, küresel bir dünya için ihtiyaç duyacağınız becerileri edinmenize olanak sağlar.

2- Uluslararası Geçerliliğe Sahip Diploma

Türkiye, 2001'den beri Bologna Süreci'nin bir parçası ve aynı zamanda birçok farklı uluslararası platformun üyesidir. Bunun anlamı, ilk önce tüm öğrencilerin AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile diğer ülkelerdeki eğitimlerine devam edebilmeleri ve ikincisi de diplomalarını diğer ülkeler tarafından kabul ettirebilmektir.

3- Kültürel Çeşitliliğe Sahip Dost Bir Çevre

Uluslararası öğrencilere çeşitli kültürel deneyimler sunan, farklı dinleri, Misafirperver insanları ve hayat tarzlarını ve de farklı mutfakları bir araya getiren Türkiye, eşine az rastlanan coğrafi konumu ile adeta hem Doğudan Batıya, hem de Batıdan Doğuya açılan bir pencere konumundadır.

4- Ekonomik Eğitim ve Yaşam

Eğitim ve yaşam maliyeti, yurtdışındaki öğrenim kararınızdaki en önemli düşünceniz olacaktır. Diğer uluslararası ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye, önemli ölçüde daha düşük yıllık öğrenim ücretleri ve daha düşük yaşam giderleri sunmaktadır.

Mercer’in 2019 küresel yaşam maliyeti sıralamasına göre, Türkiye'nin büyük şehirleri en pahalı şehirler listesinin en sonlarında yer almaktadır.

5-Olağanüstü Olanaklara Sahip Modern Üniversiteler

Modern mimariye ve teknolojik altyapıya sahip üniversiteler, öğrencilerin bilimsel ve kültürel alanda yetişmesi için her türlü olanak sağlamaktadır. Gelişmiş kampüslerde bilgi edinebileceğiniz kütüphanelerden ileri düzey laboratuvarlara, kampüsten dışarı çıkmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceği banka şubeleri ve ATM’ler, alışveriş merkezi, spor tesisleri, yurtlar, öğrenci kulüpleri, kuaför ve kırtasiye gibi birçok tesis bulunmaktadır.

6- Hayalinizdeki iş için bir kapı

Türkiye gelişen ve büyüyen ekonomisiyle dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Türkiye'de iş yapan ve Türk markalarıyla birlikte çalışan küresel markaların sayısı artmakta ve her yıl yüzlerce uluslararası organizasyon, fuar ve konferans yapılmaktadır. Dolayısıyla bu uluslararası şirketlerden birinde de çalışma şansınız olabilir. Türkiye, tam anlamıyla öğrenciler için fırsat ülkesidir.

Son Yazılar

Biz kimiz
  • 28/01/2021 21:20
Denklik ve Tanınırlık
  • 28/05/2021 14:24
Barınma
  • 28/05/2021 14:46

Özel Üniversitelerden ÜCRETSİZ Kabul Alabilirsin.

ŞİMDİ BAŞVUR
  • shape
  • shape
  • shape
  • shape
Ücretsiz Danışmanlık