Barınma | ABC Future
Sayfa

Barınma

  • 28/05/2021 14:46
Blog Image

Uluslararası öğrencilerin, Türkiye'deki eğitim hayatları boyunca barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler, yerleşkelerin içinde yer alan üniversite yurtlarında, şehrin çeşitli noktalarında bulunan ve KYK (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) tarafından yönetilen devlet yurtlarında, özel yurtlarda ya da şehirde kiraladıkları apartman dairelerinde kalabilirler.

Devlet Yurtları ve Üniversite Yurtları

Türkiye'deki devlet yurtlarının tamamı ve üniversite yurtlarının neredeyse tümü kadın ve erkek öğrenciler için ayrı ayrıdır. Odalarda kalan öğrenci sayısı değişken olmakla beraber, ücret tarifeleri genellikle odada kalan kişi sayısına bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

Oda ve ortak kullanım alanlarında bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek her mobilya öğrencilere hazır olarak sunulur. Yurtlarda tüm öğrencilerin erişimine açık kablolu/kablosuz internet hizmeti bulunur. Bazı yurtların kendi kafeteryası vardır ve buralarda genellikle kahvaltı ve akşam yemek verilir. Televizyon odası, çalışma odası, mutfak gibi ortak alanlar da öğrencilerin kullanımına açıktır.

KYK tarafından işletilen yurtların aylık ücretleri 2019 yılı için 168 TL ile 285 TL ($ 30 - 40) arasında değişmektedir. Üniversite yurtlarının ücretleri ise her üniversitede ve konaklanan odanın fiziki özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Özel Yurtlar

Çoğu üniversite yerleşkesinin civarında özel yurtlar bulmak mümkündür. Özel yurtların sunduğu olanaklar çoğunlukla devlet yurtlarından daha fazladır (örneğin daha yeni ve çeşitli mobilyalar) ancak buna karşılık olarak ücretleri de daha yüksektir.

Özel Yurtları içeren sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ev Kiralamak

Uluslararası öğrenciler için bir diğer barınma olanağı da ev kiralamaktır. Özellikle üniversitelere yakın semtlerde birçok öğrenci birkaç arkadaşıyla beraber ev kiralar. Konut kalitesi ve sayısı anlamında hızla gelişmekte olan Türkiye’de çok fazla kiralık ev seçeneğiniz olacaktır. Elbette fiyatlar şehirden şehire ve evin konumuna ve özelliklerine göre değişir. Ancak gittiğiniz şehirde bütçeniz ne olursa olsun size uygun bir ev bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Türkiye’deki evler genellikle apartman dairesi şeklindedir. Bu dairelerde yaşam alanı olarak büyük bir salon ve salona ek olarak 2-4 arasında oda bulunur. Evlerin büyük çoğunluğunda balkon vardır. Mutfak evin ayrı bir bölümü olarak yer alır. Evlerin ısınması merkezi sistem ya da daireye özel kombi ile sağlanır. 2019 yılında bazı illerin metrekare başına düşen ortalama kira bedelleri temel alınarak, 90 metrekare bir evin ortalama kira bedelleri aşağıda görülebilir:

İstanbul

1350 TL

 

Gaziantep

990 TL

İzmir

1170 TL

 

Eskişehir

900 TL

Muğla

1350 TL

 

Ankara

900 TL

Zonguldak

810 TL

 

Isparta

990 TL

Çanakkale

900 TL

 

Adana

720 TL

Bursa

900 TL

 

Karabük

720 TL

Antalya

1080 TL

 

Konya

1000 TL

Mersin

720 TL

 

Kocaeli

720 TL

Kırşehir

720 TL

 

Giresun

870 TL

Kayseri

850 TL

 

Malatya

990 TL

 

Unutmayın! Ev sahibinizle kira sözleşmesi imzaladıktan sonra ev eşyası almak, abonelikler gibi çeşitli işler sizleri bekliyor.

ABC Future olarak, Uluslararası öğrenciler için ilk yıllarda Türkçe’nin daha iyi öğrenilmesi ve çevrenin daha iyi tanınması amacıyla kendilerine uygun bir yurtta kalmalarını tavsiye ediyoruz.  

 

Bunun başlıca sebepleri ise şöyledir:

- Yurtta Türk öğrencilerle Türkçe diline daha hızlı adaptasyon sağlanması.

- Henüz arkadaşlık çevresinin iyi tanınmamış olması.

- Okul ve çevreye adaptasyon sağlamada ve derslerinin yoğunluğunu bilmeden ev işleriyle uğraşacak olunması.

- Su, elektrik, doğalgaz, internet, soğutma, yeme-içme gibi giderlerinin sabit olmaması.

Son Yazılar

Biz kimiz
  • 28/01/2021 21:20
Denklik ve Tanınırlık
  • 28/05/2021 14:24
Eğitim Sistemi
  • 28/05/2021 14:55

Özel Üniversitelerden ÜCRETSİZ Kabul Alabilirsin.

ŞİMDİ BAŞVUR
  • shape
  • shape
  • shape
  • shape
Online Danışmanlık