Türkiye'de Ulaşım | ABC Future
Sayfa

Türkiye'de Ulaşım

  • 31/05/2021 12:48
Blog Image

Türkiye’den Avrupa’nın ve Orta/Yakın Asya’nın pek çok kentine kara ve hava yoluyla rahatlıkla seyahat edebilir, her bütçeye uygun ulaşım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’daki havaalanları bugün dünyadaki pek çok başkente ve büyük şehre bağlantı uçuşları sağlayan birer üs konumundadır.

Türkiye'nin kara sınırına sahip olduğu komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Irak ve Suriye ile yolcu bağlantısı sayıları her geçen gün artan otobüs seferleri ile de sağlanmaktadır. 

Yurtiçi ulaşım da gelişmiş kara ve havayolu ağlarıyla rahat ve güvenli bir şekilde sağlanır. Devlet tarafından sağlanan ulaşım yollarında ve bazen özel ulaşım firmaları tarafından da öğrencilere indirimli tarife sunulur. 

Şehirlerarası en yaygın ulaşım aracı, yiyecek-içecek, internet, TV gibi hizmetlerin sağlandığı lüks/konforlu otobüslerdir. Otobüs seferleri genellikle belli bölgeler içinde çalışan onlarca özel firma tarafından sunulur.


Devlet tarafından desteklenen demiryolu ulaşımı da yaygın, konforlu ve hesaplıdır. Ankara-Konya-Ankara, Konya-Eskişehir-İstanbul(Pendik)-Konya ve Ankara-Eskişehir-İstanbul(Pendik)-Ankara hatlarında yüksek hızlı trenler, diğer hatlarda ise konvansiyonel trenler hizmet vermektedir. Yeni hızlı tren hatları için de çalışmalar devam etmektedir.

Yurtiçi ulaşım sağlayan pek çok ulusal havayolu firması vardır. Yurtiçi uçuşların çoğu İstanbul ve Ankara havaalanları üzerinden gerçekleşir. Türkiye’de 40’tan fazla şehirde, iç hat uçuşlarının gerçekleştiği havaalanları vardır. Yolculuk sürelerine aşağıdaki örnekler verilebilir:

İstanbul – Adana

:

1 saat 30 dakika

İstanbul – Ankara

:

1 saat 5 dakika

İstanbul – Antalya

:

1 saat

İstanbul – Gaziantep

:

1 saat 40 dakika

İstanbul – İzmir

:

1 saat 05 dakika

Ankara – İzmir

:

1 saat 20 dakika

Ankara – Van

:

1 saat 35 dakika

Ankara – Antalya

:

1 saat 05 dakika

İzmir – İstanbul

:

1 saat 05 dakika

İzmir – Ankara

:

1 saat 20 dakika

Şehir içi ulaşım imkânları şehirden şehre değişiklik gösterir. Büyükşehirlerde, tüm dünya metropollerinde olduğu gibi yoğun saatlerde trafik sıkışıklığı görülebilmektedir. Ancak günden güne gelişen toplu taşıma sistemleri sayesinde, şehir içi ulaşımdaki imkânlar çeşitlenerek konfor artmaktadır. Örneğin İstanbul’da Asya ve Avrupa yakaları arasında denizyolu, karayolu ve demiryolu ile geçiş yapmak mümkündür. Büyük şehirlerdeki raylı sistem ağı ile şehrin farklı uçları arasında kolaylıkla ulaşım mümkün olmaktadır.

Bazı şehirlerde, yerel belediyelerin işlettiği toplu taşıma imkânlarına ek olarak, şahıslar tarafından işletilen dolmuş ve otobüs gibi alternatif araçlarla da şehir içi ulaşım sağlanır.

Tüm şehirlerde sunulan indirimli ulaşım tarifeleri sayesinde öğrenciler oldukça uygun fiyatlarla okullarına ve katılmak istedikleri diğer etkinliklere ulaşabilirler. Ayrıca, bazı üniversiteler, yerleşkeye ulaşım ya da yerleşke içi ulaşım için ücretli/ücretsiz servis imkânları sunar.

Okulunuzun ve ev/yurdunuzun bulunduğu bölgeye ve mesafeye göre, yürümek ya da bisiklet kullanmak da alternatif ulaşım yolları arasındadır.

Son Yazılar

Biz kimiz
  • 28/01/2021 21:20
Denklik ve Tanınırlık
  • 28/05/2021 14:24
Barınma
  • 28/05/2021 14:46

Özel Üniversitelerden ÜCRETSİZ Kabul Alabilirsin.

ŞİMDİ BAŞVUR
  • shape
  • shape
  • shape
  • shape
Ücretsiz Danışmanlık