SSS | ABC Future

Questions By This Category

ABC Future, Türkiye'de lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına katılmayı planlayan dünyanın her yerinden öğrencilere en doğru ve güncel bilgileri sunarak, uygun bölüm ve üniversite seçiminde, başvuru, kabul, kayıt, vize danışmanlığı, resepsiyon hizmetleri, oturma izni, ve konaklama gibi birçok hizmeti kapsayan süreçleri daha iyi yöneterek ve takip ederek, bir kuruluş olarak hizmet vermektedir.

Ayrıntılı hizmet paketlerimizi incelemek için tıklayın.

Bu, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak kesin bir cevap vermek zordur. Ancak, aşağıdaki gibi ortalama aylık harcamaları tahmin edebiliriz:

Konaklama: 500-1000 TL (konum ve konaklama türüne bağlı olarak değişebilir)

Yiyecek: 500-800 TL (yeme alışkanlıklarınıza ve evde yemek pişirip dışarıda yemek yeme tercihlerinize bağlı olarak değişebilir)

Ulaşım: 100-200 TL (konaklama ve okul arasındaki mesafeye bağlı olarak değişebilir)

Diğer giderler (giyim, eğlence ve kişisel eşyalar gibi): 500-800 TL Bunlar yaklaşık tahminlerdir ve gerçek giderleriniz kişisel tercihlerinize bağlı olarak değişebilir.

Detaylı bilgi için Yaşam Maliyeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Evet. Kayıtlı olduğunuz üniversiteden onaylı transkript ve ders müfredatı alıp ilgili üniversitenin şartlarına uygun olarak gerekli evraklarla bavşuru yapabilirsiniz. Başarılı olduğunuz derslerin kredileri ve içeriği geçiş yapacağınız üniversitedeki derslere uygun olması durumunda derslerden muaf olursunuz.

Her üniversitenin farklı bir başvuru tarihi vardır. Türk hükümet üniversitelerine kayıt birkaç kez yıl boyunca belirli bir süre için açılır ve başvurular ve kayıtlar belirtilen tarihlerde yapılır. Öte yandan, özel üniversiteler her yıl nisan ve ekim arasında sürekli öğrenci kabul ederler. Bu nedenle, ilgili üniversitenin kabul şartlarını kontrol etmeniz gerekir.

Uluslararası öğrenciler, Öğrenci İkamet İzni aldıktan sonra Türkiye'de yasal olarak haftada belirli saat çalışabilirler.

Lise Denklik işlemi; yurt içinde il Millî Eğitim Müdürlüklerince, yurt dışında ise T.C. Büyükelçiliklerine bağlı eğitim müşavirlikleri ve eğitim ataşeliklerince düzenlenir.

Lisans ve Lisansüstü Diplomaların denkliği Türkiye'de YÖK tarafından yapılır.

İlköğretim ve Orta Öğretim (Lise) Denkliği

Yurt dışındaki ilköğretim ve orta öğretim kurumlarından alınmış olan karne, transkript, öğrenim belgesi, sertifika ve diploma gibi belgelerin incelenerek görülen öğrenimin, Türkiye’deki ilköğretim ve orta öğretim kurumlarının hangi sınıf/alan/bölüm/dalına eş değer olduğunun tespit edilmesi işlemini ifade eder.

Lisans Denkliği
Mezun olunan yurtdışı yükseköğretim programına dair meslek icra etmek isteyenler ile Türkiye’de sağlık alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenler kullanabilir.

Detaylı bilgi için tıklayın

Evet, Üniversiteye kesin kayıt yaptıktan sonra 90 gün içinde yapabilirsiniz, aksi takdirde Özel sağlık sigortası yapmanız gereklidir.

Evet. Türkçe dilinde olan programlarda hazırlık sürecini tamamladıktan sonra C1 seviyesinde dil belgesine sahip olmanız gerekli (4 yıllık lise eğitmini Türkiye'de tamamlayanlardan istenmez). İngilizce olan programlarda Erasmus değişim öğrencileri ve ana dili İngilizce olan öğrencilerin herhangi bir belge sunmalarına gerek yoktur, ancak ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce yeterlilik belgesi sunmaları gerekmektedir. Bazı üniversiteler, uluslararası kabul görmüş dil veya giriş sınavlarından (TOEFL, PTE, SAT, vb.) birinde minimum düzeyde yeterlilik gerektirirken, diğer üniversiteler kendi akademik İngilizce dil sınavlarını uygular.

Erasmus programına katılabilmeniz için öncelikle bir üniversitede öğrenci olmanız gerekiyor. Ayrıca, üniversitenizin Erasmus programı kapsamında anlaşması olan bir başka üniversitede okumak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Başvuru süreci üniversiteler arasında değişebilir, bu nedenle kendi üniversitenizin ilgili bölümüne başvuru koşulları ve gereksinimleri hakkında bilgi almanız önemlidir.

Erasmus programı, öğrenciler için birçok fayda sunar, bunlar arasında:

Uluslararası deneyim: Öğrenciler, yurt dışında okuma ve farklı kültürler ve diller deneyimleme fırsatına sahiptir.

Dil becerilerinin geliştirilmesi: Yabancı bir ülkede yaşama ve okuma, dil becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur.

Akademik faydalar: Öğrenciler, ev üniversitelerinde sunulmayan dersleri alabilir ve derecelerine kredi alabilirler.

Kişisel büyüme: Yurt dışında okumanın deneyimi, kişisel büyümeye ve gelişime, artan özgüvene ve bağımsızlığa neden olabilir.

Kariyer faydaları: Erasmus programı aracılığıyla kazanılan uluslararası deneyim ve dil becerileri, kariyer olanaklarını artırabilir ve mezunları iş piyasasında daha rekabetçi hale getirebilir.

Türkiye'deki üniversitelerin uluslararası öğrenci kabulleri üniversitelere bırakılmıştır ve her üniversite, kendi belirlediği kabul şartları ve kontenjanlara göre uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Devlet üniversitelerinin çoğunda özellikle Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi programlara kabul için YÖS, SAT, IB, ACT vb. gibi ulusal ve uluslararası sınavlar gerekmektedir. Bu nedenle, kabul şartları üniversiteye göre değişmektedir, dolayısıyla ilgili üniversitenin kabul kriterlerini gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 1. Lise diploması aslı veya noter onaylı sureti
 2. Lisenin müfredatını gösterir belge (transkript)
 3. Lisenin mezuniyet şartlarını gösterir belge
 4. Öğrencinin kimlik belgesi (pasaport veya kimlik kartı) ve noter onaylı Türkçe tercümesi
 5. Öğrencinin ikametgah belgesi veya oturma izni belgesi (noter onaylı Türkçe tercümesiyle birlikte)
 6. Başvuru ücretinin ödendiğine dair belge (banka dekontu)

Başvuruda gereken belgeler ülkelere ve ülkelerin eğitim sistemlerine göre değişebilir. Başvuru yapmadan önce, ilgili kurumların web sitelerinden veya yerel elçiliklerden başvuru şartlarını kontrol etmek önemlidir.

Evet. Vakıf üniversitelerinin büyük çoğunluğunda ve bir çok devlet üniversitesinde lise diploma notu ile öğrenci alımı yapılmaktadır. Detaylı bilgi için ilgili üniversitenin kabul kriterlerini kontrol ediniz.

Evet, birçok üniversite, özellikle özel üniversiteler, gelen öğrenciler için iyi organize edilmiş bir oryantasyon haftası sağlar. Ayrıca bir çok üniversitede üniversite yaşamına giriş veya oryantasyon dersi bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen üniversitenizin uluslararası ofisiyle iletişime geçin.

Evet. Türkiye'ye geldikten sonra 30 gün içerisinde üniversite kayıt işlemlerinizi tamamlayıp oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vizeniz iptal olur ve tekrar yurtdışına çıkış giriş yapmanız gerekecek.

https://e-ikamet.goc.gov.tr/ web adresinden oturum izini başvurusu yapılabilir.

- geçerli öğrenci belgesi (Üniversiteden alınır)
- Oturum izni başvuru formu (e-İkamet web sitesinden)
- Sağlık Sigortası (SGK, Özel sağlık sigortası, vb.)
- geçerli Pasaport ve fotokopisi
- 4 adet Biyometrik fotoğraf
- oturum izni kart bedeli
- geçerli adres (yurt - ev)

Oturum izni süresi kayıt olacağınız program süresince verilmektedir. Sadece İlk yıl Türkçe dil kursuna hazırlanacaksanız 1 yıl süreli oturum izni alırsınız.

Evet. Neredeyse tüm üniversiteler SAT, ACT, IB vb. uluslararası geçerliliğe sahip akademik yeterlilik sınavlarını kabul etmektedir.

Türk üniversitelerinde eğitim dili, program ve üniversiteye göre değişir. Bazı programlar tamamen Türkçe olarak öğretilirken, diğerleri tamamen İngilizce veya her iki dilin kombinasyonu olarak öğretilir. Ancak, Türkçe, devlet üniversiteleri tarafından sunulan çoğu programın ana öğretim dili iken, özel üniversiteler daha fazla İngilizce program sunabilirler.

Türkiye, 2001'den beri Bologna Süreci'nin bir parçası ve aynı zamanda birçok farklı uluslararası platformun üyesidir. Bunun anlamı, ilk önce tüm öğrencilerin AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile diğer ülkelerdeki eğitimlerine devam edebilmeleri ve ikincisi de diplomalarını diğer ülkeler tarafından kabul ettirebilmektir. Ayrıca her ülke için denklik genellikle o ülkenin özel eğitim otoritesi tarafından belirlenir. bunun için ülkenizin yayınladığı yurtdışı tanınan üniversiteler listesini kontrol ediniz.

Türkçe hazırlık süresi genellikle 1 akademik yıl (2 yarıyıl) olarak belirlenmiştir. Bu süre boyunca, öğrenciler Türkçe dil becerilerini geliştirirler ve üniversite eğitimine hazırlanırlar. Ancak, bazı üniversiteler öğrencilerin dil seviyelerine bağlı olarak hazırlık süresini uzatabilir veya kısaltabilirler

Eğitim dili Türkçe olan bir programa kayıt yaptırırsanız, Türkçe dilinde yeterli olmanız beklenir. Eğitim dili İngilizce ise (Devlet üniversiteleri hariç), Türkçe öğrenmek zorunda değilsiniz, ancak sosyal ve kültürel deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için Türkçe kursuna gitmenizi şiddetle tavsiye edilir.

Türkiye, yüksek kaliteli öğretim seçeneklerini yüksek öğretimde önde gelen birçok ülkeye göre oldukça düşük eğitim ücretleri ile sunması bakımından eşsiz bir ülkedir. Uluslararası öğrencilerden alınacak katkı payı miktarlarının alt ve üst limitleri devlet tarafından belirlenmiş olup, net miktarlar üniversitenin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu sebeple, Türk üniversitelerindeki eğitim ücreti miktarları, üniversite türüne (devlet ya da vakıf), programın seviyesine (lisans ya da lisansüstü), fakülteye (tıp, diş hekimliği, mühendislik, hukuk vb.) ve eğitim süresine göre değişiklik göstermekle birlikte, Avrupa ya da Amerika’da benzer kalitede üniversitelere kıyasla bir hayli uygundur. Detaylı ücretler için sitemizde arama yapabilir ve üniversite bazında programları ve ücretleri keşfedebilirsiniz.

1- Lise Diploması Örneği

2- Lise Transkript Örneği

3- Pasaport Fotokopisi

4- YÖS, SAT, ACT vb. Sınav Sonucu (varsa)

5- Vesikalık Fotoğraf

Not: Lise Diploması ve Transkript, ülkeniz Dışişleri Bakanlığından onaylı ve ülkenizdeki Türkiye Büyükelçiliğinden / Konsolosluğundan veya Türkiye’de Noter Yeminli Tercüman tarafından Türkçe Çevirili ve Onaylı olması gerekmektedir.

Türkiye'ye gelmeden önce yapmanız gereken belirli şeyler vardır, bunlar şunları içerir:

 • Yabancı bir ülkeden iseniz geçerli bir pasaport alın.
 • Bir vizeye ihtiyacınız varsa, ülkenizdeki Türk elçiliğinde vize başvurusunda bulunun.
 • Türkiye'de sağlık hizmetlerini kapsayan sağlık sigortası edinin.
 • Türkiye'deki hava durumu, kültür, gelenek ve görenekler hakkında bilgi edinin.
 • İhtiyaçlarınıza uygun konaklama bulun.
 • Türkçe'de yaygın olan ifadeleri öğrenin, eğer dili bilmiyorsanız

Türkiye'de karşılanmak isterseniz Lojistik hizmet paketlerimizi inceleyebilir size uygun olan pakeeti alarak hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

1- Pasaport / Seyahat Belgesi (en az 6 ay geçerliliğe sahip)

2- Biyometrik Fotoğraf

3- Vize Başvuru Formu (Online veya vize için yetkili acente tarafından verilmektedir)

4- Kabul Mektubu veya Öğrenci Belgesi

5- Üniversite’ye harç ücreti ödeme dekontu

6- Seyahat Sigortası

7- Diploma ve Transkript (Ülkeniz Dış Temsilciliklerinden Onaylı Olması Gerek)

8- Maddi Durum Belgesi (Banka Hesabı Kişi veya Veli / Sponsor Mali Durum Belgesi)

9- Sabıka Kaydı

10- Doğum Belgesi / Nüfus Kayıt Örneği

11- Türkiye’de Konaklama Belgesi (Yurt, Otel vb.)

12- Uçak Rezervasyonu

13- Vize Harcı

14- Referans Mektubu (varsa)

15- Geçerli İkamet Tezkeresi (Ülkeniz dışında farklı bir ülkede yaşıyorsanız veya ülkenizde Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği yoksa başvuru yapacağınız ülkede ikamet iznine sahip olmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için en yakın Büyükelçilik veya Konsolosluktan bilgi almanızda fayda var.)

Evraklarınızı PDF formatında düzgün bir şekilde tarayın ve bilgisayarınıza kaydedin.
Vize Başvuru adresi :

https://www.konsolosluk.gov.tr/

Kabul mektubunuzu alır almaz, ülkenizdeki en yakın Türk Konsolosluğu ile iletişime geçerek Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunmalısınız. İşlem yaklaşık 15 ila 45 gün sürebilir. Geldiğinizde 30 gün içinde oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

1- Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesi Örneği (Mastır için)
2- Lisans Transkripti Örneği (Mastır için)
3- Lisans ve Mastır Diploması Örneği (Doktora için)
4- Lisans ve Mastır Diploması Örneği (Doktora için)
5- 2 Adet Referans Mektubu
6- Pasaport Fotokopisi
7- Vesikalık Fotoğraf
8- Motivasyon Mektubu
9- CV
10- Tanınırlık Belgesi (YÖK'ten)
11- Yabancı Dil Belgesi (varsa)
12- Türkçe Dil Belgesi (varsa)
Not: Diploma ve Transkript, ülkeniz Dışişleri Bakanlığından onaylı ve ülkenizdeki Türkiye Büyükelçiliğinden/Konsolosluğundan veya Türkiye’de Noter Yeminli Tercüman tarafından Türkçe veya İngilizce Çevirili ve Onaylı olması gerekmektedir.

ABC Future olarak, Uluslararası öğrenciler için ilk yıllarda Türkçe’nin daha iyi öğrenilmesi ve çevrenin daha iyi tanınması amacıyla kendilerine uygun bir yurtta kalmalarını tavsiye ediyoruz.
Bunun başlıca sebepleri ise şöyledir:

- Yurtta Türk öğrencilerle Türkçe diline daha hızlı adaptasyon sağlanması.
- Henüz arkadaşlık çevresinin iyi tanınmamış olması.
- Okul ve çevreye adaptasyon sağlamada ve derslerinin yoğunluğunu bilmeden ev işleriyle uğraşacak olunması.
- Su, elektrik, doğalgaz, internet, soğutma, yeme-içme gibi giderlerinin sabit olmaması.

YÖS sınavında Temel Öğrenme Becerileri Testi uygulanır. Temel Öğrenme Becerileri Testi 80 sorudan oluşur ve soyut düşünme becerilerini (IQ) ölçmeyi amaçlayan sorular ile matematik sorularından oluşur.

YÖS sınav süresi, üniversiteye ve sınavda yer alan bölümlerin sayısına bağlı olarak değişir. Genellikle 90 ila 140 dakika arasında değişebilir.

Sınav ücreti 10 $ ile 150 $ arasında üniversiteye ve sınav merkezine göre değişkenlik göstermektedir.

Sınav genellikle her yılın Nisan - Temmuz ayları arasında tarihlerini önceden açıklayan üniversiteler tarafından düzenlenir.

Hayır, YÖS sınavını geçmek için Türkçe bilmek zorunlu değildir. YÖS sınavı, genel dil bilgisiyle ilgili pek az soruya dayanır, ancak soruların Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Rusça açıklamaları da bulunmaktadır.

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı), Türkiye'deki üniversitelere kayıt olmak isteyen yabancı öğrenciler için hazırlanan bir sınavdır. Bu sınav, Türkiye'deki üniversitelerin birçoğu için zorunludur ve Türkçe dil becerileri, sayısal ve sözel yetenekleri ölçer. YÖS sınavı sonuçlarına göre öğrenciler, üniversitelerin belirlediği puan ve kontenjanlara göre tercih yapabilirler.

YÖS sınavına girmek zorunlu değil, ancak bu her üniversitenin ayrı ayrı kararına bağlıdır. Türkiye'deki bazı üniversiteler, YÖS sınavını geçme zorunluluğu olmadan uluslararası öğrencileri kabul ederken, bazıları kayıt için sınava geçme şartı koşuyor. Bu nedenle, uluslararası öğrenciler, kaydolmak istedikleri üniversitenin web sitesini kontrol etmeli ve YÖS sınavını geçme gereksinimi olup olmadığını öğrenmelidirler.

ABC Future olarak, ekibimiz tüm üniversitelerde başvuru ve kabul standartları hakkında tam bilgiye sahiptir, bu nedenle ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçin.

YÖS sıanvı Üniversiteye göre Türkiye'de farklı illerde ve Yurtdışında bir çok ülkede gerçekleşmektedir.

Genellikle minimum geçme notu %50'dir. Bazı üniversiteler, bazı programlarda asgari kabul notları ister; örneğin, Tıp ve Diş Hekimliği için %90 ve üzeri ve Mühendislik programları için %60 ve üstü. Bu standartlar bir üniversiteden diğerine değişir.

Yunus Emre Enstitüsü ve Üniversitelerin TÖMER merkezleri tarafından Türkçe dil yeterlilik sınavında başarılı olan adaylara verilir.

Özel Üniversitelerden ÜCRETSİZ Kabul Alabilirsin.

ŞİMDİ BAŞVUR
 • shape
 • shape
 • shape
 • shape
Ücretsiz Danışmanlık