Partnerimiz Olun !

Türkiye'de Akademik Takvim ve Eğitim Süresi

Türkiye'de Akademik Takvim ve Eğitim Süresi

  • 16/04/2020
  • 392
Türkiye'deki üniversiteler, güz ve bahar dönemleri olarak bilinen iki dönemli bir sistemde eğitim vermektedir. Ayrıca bazı üniversiteler yaz okulu programlarına sahiptir. Eğitim dönemi genelde her yıl eylül ayı ortasında başlar ve mayıs sonu veya haziran ortasında son bulur. Şubat ayında iki haftalık ara tatil mevcuttur.
Lisans Programlarının eğitim süresi genel olarak 4 yıldır, Tıp 6, Diş Hekimliği Eczacılık ve Veterinerlik 5, ön lisans programları 2, yüksek lisans (Mastır) 2, Doktora 4 ve dil hazırlık okulunun süresi 1 yıldır.
Uluslararası öğrencilerin üniversitelere kabulü, Lisans programlarına güz yarıyılı için yılda bir defa, Lisansüstü programlar için ise güz ve bahar yarıyılları olmak üzere yılda iki defa yapılmaktadır.
Akademik Sınav Süreci
Üniversitelerdeki akademik performanslar başarıya ve katılımlara göre belirlenir. Üniversiteler, öğrencilerin akademik başarılarını bir ara sınav (vize) ve bir final ya da iki ara sınav ve bir final gibi farklı sınavlarla test eder. Bazı üniversitelerde bütünleme sınavları veya yaz okulları gibi farklı sistemler uygulanır. Sınavlara ek olarak, çeşitli ödevler ve raporlar not almasında etkilidir. Üniversitelerdeki puanlama genellikle 60/100 (2,00 / 4,00) 'dır (Bu notlar üniversiteler arasında farklılık gösterebilir).
Bir önceki blog
Türkiye'de Eğitim Görmeyi Planlayan Öğrenciler İçin İpuçları